Organization chart

Diapositiva 1

BoD

Prof. G. Vittorio Silvestrini, President and CEO ad interim
Prof. Adriano Giannola, Deputy President

Board Members
Dr. Ermanno Guerra, Ph.D (by nomination of Campania Region)
Prof. Pompeo Russo
Prof. Enrica Amaturo.

President

Prof. Giuseppe Vittorio Silvestrini

President Bureau

Claudia Carella, Top Management Secretary Coordinator

Project "Building Città della Scienza"

Angela Diana Palma, President Executive Assistant on Corporea Project and New Science Centre contents
Antonio Lettieri, Secretary Manager Buiding Città della Scienza project
Franca Gentile, Executive Assistant
Antonio Iannitto, Head Project Manager Building Città della Scienza project

Safety, Prevention and Protection

Vincenzo Lipardi, Safety Manager
Antonio Di Roberto, Prevention and Protection Service Supervisor
Antonio Tempesta, Prevention and Protection Service

General Secretary

Prof. G. Vittorio Silvestrini

General Secretariat Office

Mariano Iadanza, Scouting and Opportunities Manager
Gianfranco Nappi, Executive Manager Strategic Projects

Steering Commitee:
ICT specialisation area, Giorgio Ventre
IT development specialisation area, Giovanbattista Barone
Design specialisation area, Carla Langella
New Materials specialisation area, Mario Malinconico
Agrifood specialisation area, Gianfranco Nappi

Quality

Mario Grimaldi, Quality Manager

Legal Office

Raffaele D’Angiò, Legal Office Manager

Strategic Marketing and International Relation

Vincenzo Lipardi, Director

International Relation
Anne Marie Bruyas, deputy Manager
Michaela Riccio, Planner and scouting opportunity operator
Bisan Battrawi, Head of the Mediterranean and Middle East Office

Communication

Vincenzo Lipardi, Communication director
Luca Mosele, Communication Executive Manager
Valentina Crudele, Graphic Designer

Press Office
Barbara Magistrelli, Executive Manager
Cristina Basso, Operator

Web, multimedia and educational tools
Attilio Mario Iannitto, Website Technical Coordinator
Dario Grande, Website Operator
Natascia Conforti, Operator and Translator

Administration and Human Resource

Emanuela Bocchetti, Administration and Human Resource Manager
Giuseppe Stavola, Secretary

Reporting and Management Control
Andrea Durante, Manager
Mario Grimaldi, Operator, Reporting and Management Control

General Accounting and Finance
Loriana Solimene, Manager
Assunta Culierso, Operator and Cash Manager
Fabiana Amoroso, Operator
Francesco Borgia, Operator

Purchasing Office
Marco Brillante, Manager
Sergio Sigillo, Operator

Human Resource Office
Manuela Vattani, Executive Assistant
Gelsomina Gargiulo, Operator

Reception Office and Supervision
Antonio Di Roberto, Manager

ICT

Daniele LubranoInformation and communications technology Coordinator
Luca Lubrano di Scampamorte, Systems Operator Sr.
Gennaro Testa, Multimedia and technological systems Operator

Building

Marianna CerilloBuilding Manager
Antonio Iannitto, deputy Building Manager

Technical Office and Logistic
Ciro Angellotti, Coordinator

Operators
Giuseppe Aiello
Achille Culiers
Vittorio Moccia
Pasquale Monaco
Fioretti Noè
Raffaele Palmese
Salvatore Quinterno
Gioacchino Rimoli
Antonio Romano

Warehouse Operator
Antonio Esposito, with the remaining task of technical support team

Science Centre

Luigi Amodio, General Director
Francesca Trito, Secretary

Alessandra Drioli, Executive Manager
Sabrina Cavallaro, Executive Manager assistant
Francesco de Matteis, project manager

Aree Espositive e Animazione
Chiara Riccio, Responsabile Animazioni ed eventi speciali aree espositive
Guglielmo Maglio, Responsabile Gestione Aree Espositive
Antonio Tempesta, Progettista, Controllo Qualità e Gestione aree espositive
Claudio Massa, Progettista, Controllo Qualità e Gestione aree espositive
Francesco Meo, Addetto Comunicatore scientifico

Villaggio della Dieta Mediterranea e area di specializzazione “Cibo, alimentazione e Biodiversità”
Gianfranco Nappi, Responsabile
Alfonso Fraia, Progettista
Rosa Procolo, Progettista

“Mare” e area di specializzazione
Luigi Cerri, Coordinatore

Officina dei Piccoli e area di specializzazione “Infanzia”
Livia Capocasale, Coordinatore

Ufficio Innovazione didattica e Area di specializzazione “Innovazione Didattica”
Flora Di Martino, Responsabile
Rossella Parente, Progettista

Commerciale, Incoming – Ufficio Scuola e attività di Outreach
Daniela Giampaolo, Responsabile
Valeria Grasso, Coordinatrice Operativa Sponsoring e Fund Raising – addetta commerciale e incoming Science Centre

Incoming – Contact Centre e Biglietteria
Massimo Crivelli, Coordinatore CC e Biglietteria,, con mansione residuale operatore di biglietteria
Filomena Del Gaudio, operatore Contact, con mansione residuale operatore di biglietteria
Debora Manzoni, operatore Contact, con mansione residuale operatore di biglietteria
Raffaele Porzio,operatore Contact, con mansione residuale operatore di biglietteria
Liuba Borak, Operatrice biglietteria
Roberta Prezioso, Operatrice biglietteria e Contact Centre
Salvatore Zenone, Operatore biglietteria con mansione residuale operatore contact

Science Store
Carmine Tulino, Coordinatore operativo Science Store, con la mansione residuale di operatore biglietteria
Alessandro Iaccarino, Operatore Science Store e biglietteria

BIC and Professional Training

Mariano Iadanza, Executive Manager
Luca Simeone, Project Manager

Professional Training Centre
Antonio Nastri,  Training Executive Coordinator

International Centre for Technological Transfer
Mario Raffa, Scientific Director
Chiara Maiorino, Operative Coordinator

East and Middle East Division
Anne Marie Bruyas, Manager
Chiara Romano, operator 

FAB-LAB
Amleto Picerno Ceraso, Technical manager
Simona Polypathellis, secretary
Bruno Lenzi, Technician

Congress Centre

Salvatore Cerbone, Spazio Eventi Manager
Eva De Lucia, Executive Secretery

Daniela Giampaolo, Sales Manager

Antonio Saviano, Event Sales, residual duty Multimedia systems Team Support.
Luigi Conte, Multimedia and technological systems Operator